מסגרת טיפולית אחר הצהרים

כחלק ממתן מענה בקהילה "יד רחל" מפעילה רשת של מועדוניות ברחבי הארץ המיועדים למגוון רחב של ילדים בהתאם מאפיינים שדורשים התייחסות מיוחדת.
בכל מסגרת 15 ילדים במצבי סיכון שונים, המסגרת מהווה מענה טיפולי בתוך הקהילה עבור ילדים הזקוקים לתמיכה רגשית, הכלה והקניית כלים מיטביים להתמודדות עם אתגרי החיים שלהם. כל מסגרת מופעלת על ידי אנשי צוות המודרכים ומונחים על ידי עובדת סוציאלית שמנהלת את המסגרת.
במהלך היום הילדים לוקחים חלק בפעילויות שונות בקבוצה ובאופן פרטני, ומקבלים מענה חם ומכיל לקשייהם באמצעות קשר אישי, שיח רגשי וחיזוק לימודי והעשרה.

מטרות המועדונית

  • מתן מענה טיפולי לילדים בקהילה ומניעת הוצאתם למסגרת חוץ ביתית
  • שיפור במצב הרגשי של הילדים במסגרת ביה"ס, הבית והמועדונית
  • חיזוק כישורים חברתיים ושיפור יכולת לאינטראקציה בין אישית
  • שיפור מערכת היחסים בין הילדים להוריהם
  • חיזוק סביב חוויות הלמידה והרגלי הלמידה

המועדונית ככלי טיפולי

סביבת המועדונית היא סביבה חמה ותומכת המתייחסת לכל היבטי החיים המשמעותיים בחיי הילד: הבית, המשפחה, בית הספר והקהילה. ההורים משתתפים על בסיס קבוע בפעילויות הורים-ילדים, בהנחיית הצוות המקצועי של יד רחל. התכנית מתבצעת תוך שיתוף מירבי של כל הגורמים האחראים לרווחת הילד, על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר בפעילות מתואמת. המועדוניות בנויות על עקרונות פעולה מסוימות המהוות תפיסה טיפולית. עקרונות אלה מכתיבים את אופן ההתערבות שלנו ודרך הכשרת צוות המועדונית. הנחת עבודה ראשונה היא שיש להבין התנהגויות וכי ההתנהגות מיועדת להעביר מסר כלשהו, ולכן הנחת העבודה השניה היא שיש לטפל בהתנהגויות אלו באמצעות הבנה של התפתחות מוקדמת של הילד וחשוב מכך באמצעות מעורבות רגשית עמוקה. אנו רואים במועדונית את הכלי הטיפולי עצמו. כלומר המועדונית היא הטיפול והיא מהווה סביבה מחזיקה עבור הילד.
בגוש עציון ישנם 2 מועדונית בבת עין ובתקוע לילדים בגילאי א'-ה'.
בבת עין המועדונית נפרדת בנים ובנות, מועדונית בנים פועלת בימים ב'-ה' עד השעה 17:30.
מועדונית בנות פועלת בימים א',ד' ו-ה' עד 17:30.
בתקוע המועדונית פועלת בימים א'-ד' עד 17:00.
לכל מסגרת מופנים על ידי גורמי הרווחה.