הסדנא הינה פרוייקט שילוב ביישוב גבעות שבגוש עציון, אשר מסייע לילדי חינוך מיוחד ברמות תפקוד שונות.
העיקרון המנחה בסדנא הוא שאדם מוגדר לא לפי צרכיו אלא לפי יכולתו לתרום ולהעניק. לעקרון זה ישנו ביטוי יום-יומי בלמידה, בפעילות חברתית ובעבודה. כל ילד לומד להיות הנותן ולא רק הלוקח. גישה זו מביאה לשינוי עצום בהתנהגותם של הילדים: הם נעשים עצמאיים ושופעי ביטחון. הם מגיעים להישגים והם בעיקר מאושרים מאוד. על פי תפיסה זו מפעילה הסדנא בית ספר, מערך תעסוקה, ודיור משלב.

בית ספר:

הבית ספר משלב ילדים עם מוגבלויות שונות ובו לומדים 60 תלמידים בגילאי 12-21. לכל תלמיד בבית ספר יש תוכנית אישית המותאמת עבורו. התכנית האישית נבנית לאחר תקופת הכרות עם התלמיד וכוללת התנסות בפעילויות תפקודיות קונקרטיות. עבודה על מיומנויות בין אישיות, תרגול מערכות יחסים עם סמכות והתנהגות מתאימה לקטן ולחלש. לפי התכנית הזאת נקבעת המערכת האישית של כל תלמיד. התכנית איננה מוגבלת רק לפעילויות בכיתה, פעילות רבה מתקיימת באזור רחב ידיים של בעלי חיים וסדנאות עבודה.
בשנים האחרונות נבנה פרויקט נוסף הנקרא: "יובלים" זוהו תוכנית לילדים בגלאי בי"ס יסודי.
מדובר בכיתות משולבות של ילדים רגילים וילדי חנ"מ העובדים בתוכנית לימוד מותאמות וכן מקבלים העשרה בתחומי דעת וידע ואף משלבת בענפי העבודה של הבוגרים בסדנא.

מערך התעסוקה:

מערך התעסוקה מעסיק מעל 50 עובדים מעל גיל 21. מתוך הכרה בחלק המרכזי של העבודה בעיצוב הזהות האישית של האדם, הוקדשה חשיבה רבה לבחירת ענפי העבודה ובניית מסלול הקידום האישי של כל עובד. כל ענף עבודה נבחר כך שיאפשר תנועה פיזית, מפגש עם אוכלוסיות מגוונת והתקדמות מדורגת מתפקיד לתפקיד. לכל עובד נבנה מסלול קידום אישי ייחודי. בפני העובדים מוצבות מטרות מוגדרות וברורות, הם נבחנים על השגיהם ומקבלים תעודות והעלאה במשכורת לפי הישגיהם. הענפים הפעילים כיום הם מטבח המספק ארוחת צהריים לכל תלמידי הסדנא, מאפייה, בית קפה המופעל כולו על ידי תלמידי הסדנא, אורווה בה התלמידים אחראים על התפעול השוטף ואימון הסוסים, אחזקת היישוב, גן ילדים לילדי היישוב גבעות, דיר עיזים, נגרייה , מחזור נייר, קליעת סלים ,קרמיקה ופינת חי.

דיור משלב:

הסדנא מפעילה מערך דיור בקהילה בה מתגוררים מעל 50 דיירים ב10 דירות שונות. עם השנים התגבשה סביב הסדנא קבוצת משפחות שראתה בשילוב דרך חיים ושאפה להקים קהילה משלבת שבמרכזה יהיו בית ספר ודירות המיועדות לבעלי צרכים מיוחדים. בשנים האחרונות עברה קהילה זו להתגורר ביישוב גבעות ומתגוררים בו 45 משפחות. הדיירים במערך הדיור עובדים ולומדים במהלך היום בסדנא ואחה"צ מנהלים חיי חברה עשירים כחלק מהקהילה. הם מתארחים אצל משפחות מאמצות ועוזרים לארגון תפילות ופעילויות והינם חלק אינטגרלי מחיי הקהילה.
כחלק מראיית גוש עציון כולו כקהילה אחת הרחבנו את פעילות השילוב לישובים נוספים מלבד בגבעות. כיום פועלות 4 דירות של הסדנא בישובים מגדל עוז, אלו"ש, כפר עציון וראש צורים. הדירות מופעלות ע"י עמותת שילוב ויש צוות משןתף שתומך בשילוב בכל ישוב.
פרטים נוספים ניתן למצוא באתר
ליצירת קשר: 029938423
או במייל: [email protected]

סדנת שילוב