דלג על בר עליון
בר עליון

ראש המועצה כותב בעקבות נאום אובאמה

ב"ה

תודה לכבוד הנשיא

אינני מן המתרשמים מנאומים כאילו בהם תלוי גורל העולם. אני יודע את המרחק שבין הנאום לתקשורת ולקהל המשולהב לבין החיים האמיתיים. זרקורי הבמה נותנים פרספקטיבה שונה מאשר נורות הניאון המשרדיות – הכללים והחזון שבנאום הופכים להמון פרטים קטנים ומייגעים בניירות העבודה. ודווקא משום כך, נאום מרכזי כמו נאומו של הנשיא אובמה המבסס חלק מטעוניו על "אמיתות" בעייתיות ביותר עלול להוליך למסקנות שגויות והרות גורל.

במקום אחד ציין הנשיא כי "ההכרה שהשאיפות למולדת יהודית מקורן בהיסטוריה הטרגית לה אי-אפשר להתכחש". טעות. השאיפות למולדת יהודית אינן מבוססות על השואה או האינקוויזיציה או הרדיפות בארצות האיסלאם! מגילת העצמאות פותחת בסיבות האמיתיות לשאיפות היהודיות: "ארץ-ישראל היא המקום בו קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית ובה קיים ממלכה עשירה בתרבות. על אדמת ארץ-ישראל גובש ונכתב "ספר הספרים הנצחי" - התנ"ך. לפיכך לעם היהודי קשר הדוק אל חלקת האדמה הזו." הקמנו את מדינת ישראל על הארץ שנגזלה מאיתנו ע"י כל האימפריות העתיקות. כולן נמוגו אל ערפל ההיסטוריה ורק עם קטן, למרות רדיפות הנצרות והאיסלאם, חזר הביתה! והביתה – זה לערש ההיסטוריה שלו: ירושלים (המזרחית...),חברון, בית לחם ושכם. העם הזוכר הזה לא ידע על תל-אביב או חיפה. ומרגבי האדמה ההיסטורית, הספוגים בדם יזע ודמעות של מיליוני יהודים מנסים היום לנשלנו.

בהמשך נאומומסביר הנשיא גם את הסיבה להקמת מדינה פלשתינית: "מצד שני, אי-אפשר להכחיש שהעם הפלסטיני - מוסלמים ונוצרים - סבלו בחיפוש אחר מולדת. במשך יותר משישים שנה הם סבלו את הכאב של העקירה. רבים ממתינים במחנות פליטים בגדה, בעזה, ובמדינות השכנות, לחיים בשלום וביטחון שמעולם לא היו להם. הם עמדו בהשפלות יומיות - גדולות וקטנות - שבאו עם הכיבוש. כך שלא יהיה ספק: המצב של העם הפלסטיני הוא קשה מנשוא. אמריקה לא תפנה את גבה לשאיפות הפלסטיניות הלגיטימיות לכבוד, להזדמנויות ולמדינה משלהם." – שני דברים מדהימים עולים מכאן: האחד הוא שכל מיעוט "מושפל" זכאי למדינה עצמאית! אנא, מר אובמה, העבר מסר זה לידידנו הנבגדים בכורדיסטאן. הם ישמחו לשמוע שזה הפרמטר העיקרי בזכות להגדרה עצמית. אנא העבר מסר זה לסרבים, לטמילים, לאבוריג'ינים ואולי גם לאינדיאנים... המסר הבעייתי השני הוא יכולתו של אובמה להפוך את הרודף לקורבן. היו אלו הערבים שניסו שוב ושוב להשמיד את ישראל ובע"ה ניצחנו ושחררנו את ערש תרבותנו. ועכשיו, אליבא דאובמה, אנחנו צריכים לוותר על אדמתנו כדי לרצות את...הרודף!

ואולי דווקא משום כך אנו צריכים להודות לאובמה – דווקא עמדותיו אלו מפריכות את הנימוקים הביטחוניים והאחרים לסיבת אחיזתנו באזור יהודה ושומרון. אובמה מכריח אותנו לשוב ולומר את האמת הערומה והפשוטה – ארץ ישראל שלנו בגלל זכות אבות היסטורית ובגלל הבטחה אלוקית – לא בגלל שום סיבה אחרת. ולכן לא נוותר עליה גם אם יציבו האמריקאים סוללות פטריוט(...) סביבנו. ולפלשתינים כבר יש מדינה בה הם רוב: ירדן.

שאול גולדשטיין